У червні середня ціна квадратного метра житла на вторинному ринку нерухомості Києва становила 1562 дол. Це на 10% нижче показників січня 2015 р. Про це РБК-Україна стало відомо з публікації на ABCNews.
Зазначається, що більше за інших (на 15-20%) подешевшало бюджетне житло: однокімнатні квартири у старих будинках перших типових серій і в "гостинках" у спальних районах столиці. Найскромніші з них, площа яких не перевищує 22 кв. м, можна було придбати за 19-20 тис. дол.
Поряд зі зниженням цін спостерігалося збільшення дисконтів. Якщо в січні-лютому максимальна знижка, на яку були готові господарі, не перевищувала 15%, то в червні кияни, які бажають продати квартиру, готові говорити про 30% знижку від заявленої первісної ціни, стверджують опитані ABCnews ріелтори.
Менше угод
Зниженням цін і дисконтами ринок відреагував на зменшення кількості транзакцій. За даними президента Союзу фахівців з нерухомості України Олександра Рубанова, за кількістю угод ринок вторинної житлової нерухомості побив антирекорд 2008-2009 років. Так, за перший квартал цього року було укладено не більше 500 угод, стверджує віце-президент Міжнародної асоціації фахівців по нерухомості "ФІАБСІ-Україна" Олександр Бондаренко.
Даних за півроку у нього поки ще немає, але експерт запевняє, що статистика особливо не змінилася: надто вже невисокий купівельний попит був з другої половини травня по червень. "Обсяг угод на вторинному ринку за перше півріччя цього року дуже невеликий. Активність покупців все ще слабка", - погоджується керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Віктор Оборський.
За оцінкою фахівця, точкову активність навесні створювали вчорашні вкладники банків, яким вдалося зняти з депозитів свої заощадження. Щоб зберегти їх, люди вийшли на ринок "вторинки" і використовували час, коли на валютному ринку в цьому році спостерігалася максимальна стабільність.
Все нижче і нижче
Найбільш різке (на 65 дол. за квадрат) падіння цін відбулося з лютого по березень. Воно було викликано різким стрибком курсу долара. Ринок "вторинки", традиційно прив'язаний до долара, втратив своїх небагатьох покупців - у результаті продавці змушені були оперативно коригувати ціни у бік зниження.
Крім того продовжилася тенденція вытесенения старого житла квартирами в новобудовах. "Вторинка" традиційно займала понад 60% у структурі угод на ринку, але в середині минулого року ситуація почала змінюватися на користь нових будинків. Справа в тому, що забудовники знижували ціни, надавала знижки і працювали в національній валюті. На вторинному ж ринку розрахунок у гривні і розстрочки - явище не настільки часте. Іпотека ж особливо допомогти ринку не може, тому що її практично немає. У цьому році ситуація ускладнилася і близько 70% покупців віддали перевагу новобудови.
За оцінкою Олександра Бондаренка, цінами ще є куди знижуватися. Вони повинні бути адекватними по відношенню до ринку "первинки", де середня ціна без урахування знижок та акцій - близько 1000 дол. за квадратний метр. Різниця між цінами на обох ринках не може перевищувати 10-15%, стверджує експерт. Поки ж вона все ще більше. У той же час, цінове дно ринок може намацати вже в найближчі місяці, вважає Бондаренко.
Віктор Оборський впевнений, що "вторинка" продовжить дешевшати, оскільки активізації на ринку не передбачається.