У Києві в 2013 р. уклали на 23% більше договорів купівлі-продажу житла - 27 тис

У Києві за результатами 2013 р., згідно з даними Міністерства юстиції, нотаріуси зареєстрували близько 27,1 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків, що на 23,2% (або в абсолютному вираженні на 5,1 тис. договорів більше, ніж в 2012 р.

У Києві за результатами 2013 р., згідно з даними Міністерства юстиції, нотаріуси зареєстрували близько 27,1 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків, що на 23,2% (або в абсолютному вираженні на 5,1 тис. договорів більше, ніж в 2012 р. і на 16,5% (або на 3,8 тис. договорів більше, ніж в 2011 р. Про це повідомляє прес-служба компанії UTG.

В Україні в цілому приватними та державними нотаріусами було зареєстровано 297,4 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків. Це на 11,9% (або в абсолютному вираженні - на 31,5 тис. договорів) перевищило показники 2012 р. і на 16,8% (або на 42,8 тис. договорів) показники 2011 р.

Таке різке зростання кількості договорів у 2013 р. було викликано сукупністю факторів і змін як на первинному, так і на вторинному ринку.

"На первинному ринку ситуація пов'язана з тим, що девелопери, щоб відповідати очікуванням споживачів, максимально оптимізують площі квартир, що допомагає створювати прийнятну цінову пропозицію для середнього покупця. Це підтверджується цифрами: в 2013 р. обсяг введених в експлуатацію квартир в квадратних метрах зменшився на 9% при тому, що кількість квартир в одиницях збільшилася на 7,5%. Другий фактор - це курсові коливання і певні девальваційні очікування населення по національній валюті. За нашими даними, близько 15-20% договорів - це інвестиційні угоди. На тлі відсутності фондового ринку нерухомість стає ефективною альтернативою депозитам, а також інвестування", - йдеться в повідомленні.

На вторинному ринку визначальними чинниками стали законодавчі зміни, які вступили в силу в 2013 році, вважають аналітики.

"У січні минулого року на нотаріусів покладені функції державних реєстраторів прав власності, що значно прискорило проходження самої процедури угод. Другий нюанс пов'язаний з обмеженням суми готівкових платежів - до 150 тис. грн. Саме тому торішнє літо стало аншлаговим за кількістю угод. Хоча зазвичай це сезон затишшя на ринку. Всі хотіли встигнути до введення цієї норми, не розуміючи, які ризики вона несе. Третя причина - це введення обов'язкової оцінки об'єкта нерухомості, в цілях податкового обліку. З цим нововведенням також були пов'язані певні побоювання. Очікувалося, що цей процес буде тривалим, набагато збільшить вартість угоди і створить якісь певні бар'єри на ринку. Проте ні одне з нововведень насправді значно не ускладнило процедуру купівлі-продажу", - відзначають аналітики.