Ринок новобудов став на паузу. Що це: скорочення реального попиту чи очікування святкових знижок?

Ринок новобудов став на паузу. Що це: скорочення реального попиту чи очікування святкових знижок? Фото: надто швидкі процеси на ринку призвели до фактичного "виснаження" платоспроможного попиту (Віталій Носач, РБК-Україна)

До кінця року в найбільших українських містах скорочення попиту на квартири у новобудовах становитиме понад 30%.

За підсумками листопада, порівняно з серпнем, кількість угод на первинному ринку Києва скоротилася в середньому на 35%. В Дніпрі зниження становить близько 30%, в Одесі, Харкові та Львові зменшення кількості угод зафіксовано на рівні 25-27%.

Про це повідомляє РБК-Україна Realty з посиланням на інформацію Асоціації фахівців з нерухомості України.

Ціни зростали надто швидко

Президент АФНУ Юрій Піта наводить кілька факторів, що призвели до зменшення активності покупців на первинному ринку житла.

Головний з них – надто швидкі темпи зростання вартості квадратного метру, що наразі вже не співставні з платоспроможним попитом.

За його даними, з 2020-го і впродовж 2021-го років вартість житла в новобудовах у найбільших містах України зросла в середньому на 35-40%. Водночас кількість угод за 2 роки також збільшилася на 25-30%. Проте надто швидкі процеси на ринку призвели до фактичного "виснаження" платоспроможного попиту.

Стрімкому зростанню вартості житла та кількості угод сприяло:

  • скорочення обсягів будівництва;
  • безальтернативність первинного ринку для збереження статків громадян;
  • зниження пандемічних обмежень.

"За майже два роки (2020-2021) попит на 10-15% переважав пропозицію. Це давало можливість забудовникам збільшувати ціни. Проте з вересня 2021 року почалося поступове зниження активності покупців. Наразі пропозиція вже на 20% більша за попит, що стало головним чинником для стабілізації цін", – зауважив експерт.

"Завмерлі" ціни та очікування знижок

За його прогнозом, до кінця 2021 року ситуація на первинному ринку Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова докорінно не зміниться. Вартість квадратного метру нового житла буде стабільною.

Проте, в найбільших обласних центрах України до кінця року в 80% ЖК, що зводяться, будуть запроваджені системи знижок у розмірі від 5% до 15%.

"До кінця року середня вартість квадратного метру на первинному ринку житла у найбільших містах залишатиметься сталою. Проте, така цінова стабільність буде лише номінальною. Реальні покупці матимуть змогу придбати квартири, скориставшись акційними пропозиціями та знижками від девелоперів. Водночас такі заохочувальні акції навряд чи будуть надто ефективними та не призведуть до різкого збільшення покупців", – прокоментував очільник АФНУ.

Раніше ми розповідали, чого очікувати на ринку новобудов до кінця зими.