У першому читанні даний законопроект було прийнято ще на початку року
Народні депутати підтримали у другому читанні та в цілому урядовий законопроект № 1565 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". За відповідне рішення проголосували 256 депутатів при 226 мінімально необхідних.
Як заявила нардеп з фракції "Самопоміч", голова робочої групи Ради з перевірки обґрунтованості тарифів Альона Бабак, цей законопроект стосується тих громадян України, які проживають у багатоквартирних будинках. За її словами, до другого читання до документа надійшло 127 поправок.
У комітеті була створена спеціальна робоча група, яка підготувала цей законопроект до другого читання. Так, було запропоновано виключити із статті 10 проекту закону слова "документ, що посвідчує особу" з метою захисту персональних даних.
Також, за її словами, пропонується вилучити редакційну неточність, яка в порівняльній таблиці значиться під номером 22.
Крім того, депутати з голосу підтримали дві поправки: № 117 (у частинах першій, третій і четвертій слово "житлові" виключити; в) і № 118 (говорить про те, що голова ОСББ призначається не більш ніж на 1 рік).
"Фактично законопроект відкриє можливості співвласникам реально реалізувати своїх прав по управлінню будинками, в яких вони володіють квартирами та нежитловими приміщеннями. Це закон відкриє можливості для розвитку ринку управління житлом, для проведення конкурсної термомодернізації і взагалі дозволить власникам реально стати господарями своїх будинків", - заявила Бабак.
"Цей закон зруйнує монополію Жеків, після того як він буде підписаний Президентом", - додав голова Ради Володимир Гройсман.
Зокрема законопроект передбачає запровадження принципу пропорційності голосів співвласників відповідно до їх частки у спільному майні та процедури письмового опитування одночасно з процедурою скликання загальних зборів.
"Кожен співвласник (його представник) у голосуванні має кількість голосів, яка пропорційна загальній площі квартири чи нежитлового приміщення співвласника по відношенню до загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку", - йдеться в проекті (нагадаємо, згідно з чинним законодавством, кожен співвласник ОСББ має тільки один голос).
Також законопроект передбачає:
- визначення поняття "багатоквартирний будинок"; майна, що належить до спільного майна; суб'єктів права власності у багатоквартирному будинку;
- встановлення механізму визначення частки кожного співвласника у спільному майні;
- введення в кожному багатоквартирному будинку інституційних можливостей для представництва інтересів усіх співвласників;
- визначення і конкретизації основних прав та обов'язків співвласників багатоквартирного будинку;
- визначення простої та кваліфікованої (для найважливіших рішень) більшості голосів власників для прийняття рішень щодо розпорядження та управління спільним майном у багатоквартирному будинку.
Також проект закону передбачає визначення альтернативних моделей управління спільним майном у багатоквартирному будинку (самостійно, у тому числі шляхом створення ОСББ, або передачі всіх або частини функцій на підставі договору фізичній особі-підприємцю або юридичній особі (керуючому) та визначення порядку розподілу витрат на утримання спільного майна (пропорційно до своєї частки в загальному майні) і відповідальності співвласників багатоквартирного будинку.
Крім того, проектом передбачено внесення змін до закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Цими змінами передбачається надати право кожного співвласника багатоквартирного будинку отримувати інформацію про те, хто є власниками інших квартир та нежитлових приміщень у цьому будинку - тобто, хто разом з ним є співвласниками спільного майна в будинку.
Нагадаємо, 13 січня 2015 р. народні депутати підтримали цей закон в першому читанні. За відповідне рішення проголосували 250 нардепів із 226 мінімально необхідних.