Обсяг угод в регіоні зріс до 26 млрд євро
Зростання інвестиційної активності на ринках торговельної нерухомості поза семи основних країн Європи (Велика Британія, Німеччина, Іспанія, Франція, Нідерланди, Фінляндія, Швеція) в першому півріччі 2015 р. призвело до збільшення обсягу угод в регіоні на 28%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, - до 26 млрд євро, свідчать дані компанії JLL.
"Ми спостерігаємо значне зростання інвестицій у торговельну нерухомість Європи переважно за рахунок диверсифікації інтересу покупців з точки зору географії - практично у всіх країнах регіону активно укладаються угоди. Зокрема, збільшується частка Фінляндії, Португалії та Чехії в сукупному показнику регіону завдяки закриттю найбільших транзакцій. Позитивна динаміка в цих країнах сприятливо позначається на загальному обсязі інвестицій у Європі", - зазначив міжнародний директор відділу інвестицій у торговельну нерухомість компанії JLL в регіоні EMEA Джеремі Едді.
Найбільшою угодою з початку року на європейському ринку рітейлу є продаж портфоліо компанії Klepierre, що складається з дев'яти торгових центрів у Нідерландах, місцевому інвестфонду Wereldhave. Порівняно з минулим роком, в 1-му півріччі 2015 р. відбувається менше масштабних операцій вартістю близько 1 млрд євро.
Інвесторами в угодах з європейською торговельною нерухомістю виступають компанії з усього світу, частіше інвестфонди, у тому числі зі США, і найбільш високу активність в минулому періоді демонстрував фонд Blackstone. Також на європейському ринку починають з'являтися покупці із країн Південної Африки.
"Інвестори зараз шукають різні шляхи виходу на ринок рітейлу Європи - за рахунок покупок активів або угод M&A, але багато хто намагається знайти партнерів для спільних підприємств. Зараз спостерігається хвиля створення СП і фондів, які з'являються за підтримки найбільших світових інвесторів, зацікавлених у партнерстві із професійними управлінцями", - сказав Едді.
За прогнозами експертів JLL, нинішній тренд збережеться і у другій половині року.
"Водночас ми очікуємо побачити більше угод у сегменті стріт-рітейлу. Споживачі люблять стріт-рітейл. Цей формат торговельної нерухомості розвивається дедалі більш динамічно, що робить його привабливим для покупки: приміщення з якісним орендарем у правильній локації є безпечним варіантом довгострокових інвестицій, щоправда, таких локацій у Європі зовсім небагато. Активність інвесторів, зокрема, угоди з купівлі компанією Pontegadea, що володіє нерухомістю Inditex, з компанією Primark щодо купівлі приміщень на Oxford Street і Gran Via, дають надію й на інші аналогічні угоди у стріт-рітейлі до 2016 року", - зазначив управлінець JLL в регіоні EMEA.
Нагадаємо, у І кварталі світові інвестиції в комерційну нерухомість збільшилися на 4% - до 148 млрд дол.