Президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе про зміни в іпотечному кредитуванні на прикладі 3 країн – Данії, США та Польщі.
"Світ ніколи не буде колишнім" – девіз 2020/2021 років. Відчуття того, що суспільство переживає неймовірні події й очікування серйозних змін не полишає нікого.
Сьогодні розглянемо зміни в іпотечному кредитуванні, а саме про іпотеку під 0% у Данії, збільшення обсягу позик до 3 трлн доларів у США та перевагу іпотечного кредитування над споживчими кредитами у Польщі.
Данія – перша країна у світі, яка запровадила негативні ставки по іпотеці. Сьогодні іпотечні ставки в Данії опустилися до історичного мінімуму. Вперше в історії країни місцевий банк запропонував іпотеку на 20 років під 0%. Інший кредитор встановив негативну ставку для 10-річних кредитів.
Що це означає? Фактично, банк погодився платити позичальникам замість того, щоб брати з них відсотки.
Країна має так звану прохідну систему, при якій іпотечні кредити безпосередньо прив'язуються до покритих облігацій, що використовуються для фінансування позик.
Кредитори виступають посередниками між позичальниками та інвесторами, приносячи дохід коштом комісій, а не процентних ставок. Завдяки позикам під 0%, облігації, що підтримують іпотечні кредити, можуть досягти рекордно високих цін.
Водночас на іншому континенті обсяги іпотечного кредитування у 2021 році можуть перевищити 3 трлн доларів.
США – країна, яка займає лідируючі позиції у світі за доступністю житла і низькими ставками по кредитуванню.
Чому в країні ставки за іпотечними кредитами зараз є найнижчими в історії?
У найближчій європейській країні, Польщі – загальна вартість іпотечних кредитів, наданих у грудні 2020 року, щомісячно зростала, тоді як загальна вартість споживчих позик падала.
Загальний обсяг іпотечних кредитів, наданих у грудні 2020 року, збільшився на 1,17 млрд євро до 109,9 млрд євро, за даними Національного банку Польщі (NBP). Одночасно зі зростанням обсягів іпотечних кредитувань, загальна вартість споживчих позик, наданих у грудні 2020 року, зменшилась на 231,1 млн євро до 44,72 млрд євро.
Отже, грунтуючись на досвіді минулих років та планах на майбутнє вищезазначених країн, я можу з впевненістю зазначити, що попри складний період постпандемії, питання іпотеки стає все більш актуальнішим у всьому світі.
За минулий рік в Україні сталося багато змін, деякі тривають і досі. Про все це поговоримо вже 18 березня, на Другому іпотечному форумі.