Фізособи, які продають майно, з сьогоднішнього дня повинні його оцінювати для сплати податків лише у спецоцінювачів

З сьогоднішнього дня фізичні особи, які продають рухоме і нерухоме майно, повинні отримувати оцінку майна для сплати податків виключно у спеціалізованих оцінювачів. 

З сьогоднішнього дня фізичні особи, які продають рухоме і нерухоме майно, повинні отримувати оцінку майна для сплати податків виключно у спеціалізованих оцінювачів. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

З 1 серпня при проведенні операцій з майном необхідно наявність оцінки в цілях оподаткування, проведеної оцінювачам за новими правилами, випливає з постанови Кабінету міністрів №231.

"Операції відчуження рухомого та нерухомого майна, заверяемые нотаріусами, при яких виникають доходи, повинні супроводжуватися актами оціночної вартості", - пояснює голова Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов.

У Фонді державного майна (ФДМУ) поспішили заявити, що зміна правил не паралізує укладення угод, хоча нормативні акти, що регламентують навчання оцінювачів, було затверджено лише 10 червня. З тих пір вісім навчальних закладів навчили 860 оцінювачів, 791 з яких здав кваліфікаційний іспит. З них 181 оцінювач вже включений до держреєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності. Паралельно до ФДМУ надійшло 107 заявок на включення в реєстр суб'єктів оціночної діяльності, з яких позитивний висновок зроблено за 95 оцінювачам. Після включення до реєстру вони отримали "право здійснювати оцінку для цілей оподаткування". Всього станом на 15 травня в Україні займалися оцінкою 10 387 осіб.

Читайте також: ФДМУ очікує, що послуги з оцінки нерухомості в середньому коштуватимуть від 400 до 600 грн

"У ФДМУ продовжують надходити документи від оцінювачів і суб'єктів оціночної діяльності для включення до державного реєстру",- наголошується в повідомленні фонду.

На відміну від старої системи правил, при якій різні оцінювачі могли безконтрольно визначати різну вартість подібного майна, нова система зобов'язує вносити всі акти в єдину базу оцінки. За словами голови Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців "Федерації роботодавців у сфері оцінки та землеустрою" Людмили Турівської, це призведе до зрівнювання вартості квартир з рівними платежами, але розташованих в різних по класу будинках і різним рівнем інфраструктури.
"ФДМУ зможе в будь-який момент перевірити, чи не занижена оцінка, що виключає можливість для маніпуляцій",- впевнений Степан Максимов.
Виявлення недостовірних даних стане підставою для анулювання сертифіката оцінювача. У ФДМУ запевняють, що всі нотаріуси мають доступ до єдиної бази. Оцінка за новими правилами потрібно при отриманні доходу фізичними особами. При цьому доходом буде вважатися навіть обмін майна. Виключення зроблені для спадщини і договорів дарування щодо земельних ділянок. У спадковому справі, відкритому до 31 липня, нотаріуси можуть використовувати стару оцінку.

Зміна правил оцінки спровокувала сплеск оформлення документів. "В останні дні підписується багато договорів. Експерти зайняті цілодобово", - сказав один з брокерів житлового комплексу "Софія". "Працюємо до 11 годин вечора. Аврал", - охарактеризувала ситуацію нотаріус Ольга Федотова. За даними Мін'юсту, у першому півріччі було зареєстровано 12,96 тис. договорів купівлі-продажу квартир і житлових будинків - 10,63 тис.), дарування - 3,86 тис. (3,46 тис.), обміну - 121 договір (107).

"Нас це не торкнеться. Оцінка для оподаткування потрібна для вторинного ринку, а ми ставимося до первинного",- розповіли виданню в ЖК "Престиж Хол"

Нотаріуси та оцінювачі кажуть, що норму буде складно реалізувати з 1 серпня, оскільки "кількість фахівців різко скоротилася". "Як буде далі, ми не знаємо. На завтра заявок на укладання договорів немає",- зазначив один з нотаріусів Києва. У ФДМУ вважають, що скорочення кількості оцінювачів не призведе до зростання вартості послуг: вони нібито навіть повинні подешевшати в півтора рази - до 400-600 грн - за умови, що строк проведення оцінки складе від 1 до 3 днів. У ФДМУ очікують, що за серпень до реєстру буде включено 350-400 суб'єктів оціночної діяльності, що "повністю забезпечить потребу ринку оціночних послуг".

"Враховуючи літній період, спад на ринку нерухомості, а також той факт, що оцінка потрібна при оформленні далеко не всіх угод, зростання вартості бути не повинно. Оцінювачі теж будуть конкурувати між собою", - погоджується Максимов.

Людмила Туровська вважає, що зростання вартості оціночних послуг неминучий. Як приклад вона наводить стрибок цін на послуги в червні 2012 р., коли була зроблена спроба ввести аналогічні правила.

"За тиждень, протягом якого діяли накази ФДМУ, ціни виросли в окремих випадках у 10-20 разів. На 30 липня в областях, в яких працювало до 40-50 суб'єктів оціночної діяльності ФДМУ дав право оцінювати майно для оподаткування лише 2-3 оцінювачам. При чому вони ніколи раніше не займалися оціночною діяльністю", - пояснює вона, побоюючись зниження якості цих послуг фахівців з-за скорочення терміну навчання оцінювачів з 550 до 80-120 годин.