Експерт: торгова нерухомість в 2014 році демонструвала переважно негативні тренди

Практично всі сектори економіки України в 2014 році переживали важкі часи. Ринки не просто завмерли на час, але, якщо говорити конкретно про торговельної нерухомості, вона негайно стала показувати негативні тренди за багатьма напрямками, повідомив експерт ринку нерухомості Ігор Черненко.

"Не секрет, що ринок торговельної нерухомості можна назвати свого роду лідером на ринку нерухомості, адже він один з перших гостро реагує на економічні і політичні потрясіння в країні, так само як один із перших починає відновлюватися. У 2014 році ми стали свідками перегляду планів рітейлерів, перенесення термінів введення нових торговельних і торгово-розважальних центрів, значного зростання вакантності діючих об'єктів", - повідомив И.Черненко.

Якщо ж розглянути підсумки минулого року більш детально, то, за словами експерта, значне зниження купівельної спроможності населення істотно скоротило продажу рітейлерів. Заклики до бойкоту російський товарів і зовсім змусили ряд російських мереж приймати рішення про закриття бізнесу.

Якщо ж говорить про орендні ставки, то, за словами експерта, власникам ТЦ і ТРЦ не було іншого виходу, як вступить в переговори з орендарями і йти на зниження ставок.

"У світлі значного падіння товарообігу багато йшли на фіксацію оренди в процентному співвідношенні від обороту магазину. Хтось фіксував ставки в гривні або встановлював верхній поріг зростання ставок. Власники торгових квадратів однозначно йшли на поступки орендарям, так як просто було нерозумно "рубати сук на якому сидиш", - сказав він.

За даними девелопера, зниження ставок оренди на приміщення 100-200 квадратних метрів у найкращих торгових центрах в доларах США доходила до 40%.

Що стосується активності інвесторів на цьому ринку, то, безумовно, всі "зачаїлися" і зайняли вичікувальну позицію. "Швидше за все, ми не побачимо жодних гучних угод на ринку торговельної нерухомості до стабілізації ситуації в країні. Якщо щось і буде відбуватися, то тільки за участю локальних інвесторів, а західні гравці зайняли вичікувальну позицію", - сказав Черненко.