Україна може залучити 3-5 млрд долл. у модернізацію інфраструктури ЖКГ в наступні 5 років, - експерти

У випадку підписання асоціації з Євросоюзом та швидкого руху шляхом імплементації договору, Україна протягом наступних 3 років може залучити від 3 до 5 млрд дол. на модернізацію і реконструкцію інфраструктури житлово-комунального господарства (ЖКГ). Про це повідомляє прес-служба центру досліджень енергетики (EIRCenter).

Експерти зазначають, що стан муніципального ЖКГ України близький до катастрофічного і потребує негайного залучення коштів на модернізацію та реконструкцію. Вже зараз більша частина мереж та обладнання знаходяться за межами граничного ресурсу.

За даними EIRCenter, наразі за межами граничного ресурсу знаходяться не менше 50% всіх фондів ЖКГ. Так, говорячи про системи водопостачання та водовідведення, відсоток труб, які потребують заміни, складає від 36-38%, за офіційними даними, та до більш ніж 50% за підрахунками експертів. Аналізуючи стан мереж теплопостачання, офіційні джерела говорять про 70%, а експерти заявляють про 90% всіх мереж, які потребують модернізації.

Задля реалізації проектів модернізації зношеної інфраструктури ЖКГ необхідне залучення значних фінансів.

За словами експертів, наразі є лише три шляхи залучення фінансування для відновлення основних фондів ЖКГ: бюджет, міжнародні фінансові організації та приватні інвестори. Проте, за умов, коли бюджет, за даними EIRCenter, майже порожній, а усі попередні спроби приватних компаній залучити до своїх активів об'єкти житлово-комунального господарства закінчилися нічим, реальним фінансовим джерелом сьогодні можуть виступити лише міжнародні фінансові організації.

Більшість експертів галузі вважають, що Україна не поспішає залучати кошти міжнародних фінансових установ для реалізації проектів модернізації ЖКГ України. Але сьогодні все більше експертів починають покладати великі сподівання на заплановане підписання угоди про асоціацію України з ЄС.