Рада хоче спростити здійснення спадкових прав для переселенців з Донбасу та Криму

Народні депутати підтримали у першому читанні урядовий законопроект № 1534 "Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо місця відкриття спадщини". За відповідне рішення проголосували 263 нардепи з 226 мінімально необхідних.

За підготовку даного документу до другого читання за скороченою процедурою проголосували 239 парламентарів.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект розроблено з метою забезпечення реалізації прав громадян, у тому числі тих, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією, зоні антитерористичної операції або переселилися з зазначених територій щодо реалізації їх майнових та немайнових прав, зокрема стосовно оформлення спадкових прав.

Крім цього, проекту закону передбачає, що орган місцевого самоврядування буде зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна, замість подання такої заяви за місцем відкриття спадщини, як це передбачено чинною редакцією частин першої та третьої статті 1277 ЦК України.

Відповідні зміни пропонується внести до статей 1221 та 1277 Цивільного кодексу України.

Як повідомила перший заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова під час представлення даного законопроекту у сесійному залі парламенту, необхідність розроблення даного законопроекту обумовлена політичною ситуацією, яка склалася в Україні.

"Ми маємо в Мінюсті близько 700 звернень громадян від АР Крим, Луганської та Донецької областей з проводу того, що вони не можуть отримати спадщину. Відповідно до чинного законодавства, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадковадця, або місце розташування нерухомого майна", - повідомила Севостьянова.

За її словами, законопроект передбачає здійснення спадкових прав без прив'язки до останнього місця поживання спадкодавця чи розташування нерухомого майна.

"Законопроектом пропонується відкривати спадщину на підставі першої заяви нотаріуса і заводити спадкову справу, яка реєструється у спадковому реєстру. Це дозволить будь якому державному та приватному нотаріусу відслідковувати вже відкриті дані спадкові справи. Просимо підтримати", - звернулася заступники міністра до депутатів.

При цьому, як зазначив голова комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич, закон буде доопрацьований до другого читання, оскільки в початковому тексті є норми, які можуть спричинити за собою зловживання і махінації з оформленням спадщини.

"Адже в тексті закону, який поданий Міністерством юстиції, таке право на оформлення спадщини за місцем подання заяви, а не останнього проживання, стосується всіх громадян, а не тільки переселенців... Це може створити нотаріальні проблеми. Щоб не було зловживань, ми повинні передбачити такі зміни тільки для переселенців", - сказав він.

Нагадаємо, 20 жовтня 2014 р. Рада передала право оформлення спадщини сільрадами.