Досвідчені девелопери з київського ринку торгової нерухомості підуть на регіональні ринки, - експерт

Досвідчені девелопери з київського ринку торгової нерухомості підуть на регіональні ринки. Таку думку сьогодні на прес-конференції щодо оцінки ринку нерухомості у І півріччі 2013 р. висловив партнер компанії UTG Віталій Бойко, передає кореспондент РБК-Україна.

"Що будуть робити досвідчені девелопери, які будуть змушені припинити активні дії на київському ринку? Вони швидше за все спробують продовжити отримувати доходи за рахунок розвитку регіональних ринків. Тому що у девелоперів на сьогоднішній день створені девелоперські машини, вони повністю укомплектовані високопрофесійним персоналом, вони вміють добре будувати і доводити будівельний проект до кінця. Тому перший ринок, на який вони звернуть увагу, це, в першу чергу, ринки регіональні", - зазначив Бойко.

За його словами, в містах-мільйонниках, крім Харкова, ринки ще залишаються ненасиченими, зокрема, у Львові, Одесі, Дніпропетровську, Донецьку. Він вважає, що насичення міст-мільйонників відбудеться не раніше ніж у 2014-2015 р. Крім того, ринки є ненасиченими в таких обласних центрах, як Чернігів, Кіровоград, Запоріжжя.

Читайте також: У Києві до кінця 2013 р. очікується відкриття 7 нових торгових центрів, - експерт

За словами експерта, така ситуація виникне через перенасичення столичного ринку торгової нерухомості вже в найближчі два роки.

"В майбутньому ситуація кардинально зміниться, тому що за 2014-2015 рр. повинні ввестись в експлуатацію ще 1 млн кв. м. Тобто те, що ми створили за 12-13 років, зараз буде введено в експлуатацію протягом двох років. При цьому в складі невеликої кількості об'єктів, але дуже великих і дуже знакових для українського ринку, які за своїм розмахом і концепцією інколи навіть випереджують сусідні країни, в тому числі європейські. Однозначно, що ці об'єкти будуть цікаві для споживачів. Але загалом це вже буде більше 2 млн кв. м, що призведе до насиченості 700 кв. м. на тисячу жителів, що явно може свідчити про перенасиченість", - розповів Бойко.

Він також зазначив, що ситуація з перенасиченістю призведе до зниження орендних ставок.

"Ситуація з перенасиченістю торговою нерухомістю призведе до того, що будуть звільнятись площі в поганих застарілих об'єктах, які будуть змушені йти на реконцепцію, намагатися створити собі нову концепцію і знову повернутися в боротьбу з новими об'єктами. Тим не менше все одно криза буде. Це приведе до зниження орендних ставок і більш жорсткого протистояння між орендаторами та орендодавцями щодо умов оренди", - додав Бойко.

В UTG зазначають, що в першому півріччі 2013 р. було введено в експлуатацію два нових торгових центри: ТРЦ "Полярний" та ТРЦ "Marmelad", що збільшило кількість торгових площ до 930 тис кв. м. До кінця року планується відкриття ще шести ТРЦ загальною площею 193 тис кв. м. Крім того, протягом 2015-2016 р. планується відкриття 19 ТРЦ загальною площею близько 1 млн кв. м.