Обмеження НБУ готівкових платежів знизило активність на ринку нерухомості, - експерт

Протягом першого місяця після введення Національним банком України (НБУ) обмеження на проведення готівкових платежів сумою 150 тис. грн активність на ринку нерухомості в Україні істотно впала. Про це повідомляє прес-служба консалтингової компанії SV-Development.

"Перші десять днів вересня ринок нерухомості був паралізований, - зазначив фахівець консалтингової компанії SV-Development Сергій Костецький. - Ні продавці, ні покупці, ні навіть нотаріуси не розуміли, як їм здійснювати угоди за новими правилами. Зараз ситуація змінилася, все вже пристосувалися, однак за підсумками вересня кількість угод у порівнянні з минулим місяцем скоротиться вдвічі. І справа тут у тому, що багато потенційних покупців житла мають нелегальні доходи і бояться світити свої гроші. Скільки б не запевняли чиновники, що це нововведення призначене для того, щоб забезпечити банки готівкою, багато громадян просто не вірять".

Ринок нерухомості в цьому році очікують й інші нововведення. Нагадаємо, 15 травня Мін'юст своїм наказом про внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України встановив, що тепер нотаріальна дія з участю фізичних осіб, предметом якого є об'єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється тільки за наявності оціночної вартості такого майна з метою оподаткування. Однак 1 серпня Кабінет міністрів України прийняв рішення про відстрочку на 3 місяці вступу в силу нових правил оцінки майна з-за дефіциту фахівців-оцінювачів.

В Україні раніше налічувалося більше ніж 10 тис. фахівців, пізніше ліцензії отримали лише 95 контор, з них 23 - у Києві. КП підкреслює, що зараз у столиці послуги таких компаній подорожчали удвічі - якщо раніше оцінка квартир коштувала 250-300 гривень, то тепер - 600.

Відтермінування введення обов'язкової оцінки кардинально на ситуацію не вплинула. Як зазначає Ліга експертів України, загальна атмосфера на ринку оціночних послуг порівняно з липнем майже не змінилася. Згідно з приблизними оцінками, на даний момент навчання пройшли близько тисячі оцінювачів та 180 директорів оціночних фірм, що становить десяту частину від необхідної кількості.

Отже, експерти очікують посилення активності на ринку в жовтні, коли продавці й покупці будуть поспішати укласти угоду до набрання чинності нових правил. Згідно з деякими оцінками, число продажів в цей місяць може зрости на одну п'яту порівняно з вереснем, або ж на 10-15% до жовтня минулого року.