Нові правила оцінки майна не призвели до браку оцінювачів чи подорожчання їхніх послуг, - експерти

Вступ в силу нових правил оцінки майна для цілей оподаткування з 1 листопада 2013 р. не призвело до виникнення дефіциту оцінювачів на ринку чи подорожчання їхніх послуг. Про це на прес-конференції повідомив голова виконавчої ради Асоціації оцінювачів України Костянтин Черниш.

"Зараз у Фонді держмайна зареєстровані, по-моєму, 361 компанія, які представлені у всіх регіонах України. Ринок готовий, і з 1 листопада, як прогнозували наші опоненти, колапс не настав. У деяких було збільшення замовлень до 1 листопада через боязнь людей, що може щось статися. Але, як бачимо, нічого не сталося", - сказав Черниш.

"Плюс дуже багато неправдивої інформації про те, що вартість послуг (оцінювачів) різко зросте з 1 листопада... За моїми даними, 300 грн коштує зараз оцінка будь-якого об'єкта нерухомості. А коли якісь оцінювачі кажуть про те, що вони точно знають, що в 10 або в 7 разів будуть збільшені (розцінки), то це просто неправда", - додав він.

У свою чергу, президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов відзначив, що не збулися прогнози щодо колапсу на ринку нерухомості через запровадження нового порядку оцінки майна.

"Враховуючи обсяг ринку, який ми маємо на сьогоднішній день - я маю на увазі кількість транзакцій, які є за останні чотири роки, - тієї кількості оцінювачів, які підготовлені й сертифіковані, більш ніж достатньо. Тому все, що говорять про колапс на ринку, про те, що черги будуть стояти, що за 10 тис. грн за оцінку треба платити, - все це, якщо говорити дуже м'яко, не відповідає дійсності", - сказав Рубанов.

За словами президента Асоціації спеціалістів банківської оцінки України Сергія Фролова, всі оцінювачі, які побажали отримати новий сертифікат суб'єкта оціночної діяльності, змогли це зробити.

"Багато оцінювачів піддалися впливу тієї хвилі негативної інформації, яка відбувалася на ринку... Але якщо ви відстежували динаміку зростання числа оціночних компаній, то вона, загалом-то, йшла вгору. Тому що в процесі спілкування і в процесі видачі сертифікатів ставало очевидно, що звір не так страшний, як його на сьогоднішній день малюють. І той, хто спробував дійсно звернутися за сертифікатом, той його отримав", - сказав Фролов.

Присутні на прес-конференції експерти в цілому позитивно оцінили запровадження нових правил оцінки майна, зазначивши, що вони дозволять посилити контроль над діяльністю оцінювачів, а також збільшити податкові надходження в бюджет.

Учасниками прес-конференції наводився ряд конкретних прикладів, коли квартири в центрі міста Києва оцінювалися по 120 тис. грн, що в десятки разів нижче реальної вартості таких об'єктів. А таке заниження це несплата податків, а відповідно і кримінальна відповідальність.

Також головою виконавчої ради Асоціації оцінювачів України Костянтином Чернишом було відзначено, що тепер недобросовісні оцінювачі, які, користуючись недосконалим законодавством і відсутністю контролю за ними, не зможуть більше занижувати вартість об'єктів оцінки, а відповідно грабувати державу та громадян, які через несплату податків не отримують нормальне соцзабезпечення, медичні послуги і нормальну освіту.

Нагадаємо, в Україні з 1 листопада 2013 р. набули чинності нові правила оцінки майна.

На відміну від старої системи правил, при якій різні оцінювачі могли безконтрольно визначати різну вартість подібного майна, нова система зобов'язує вносити всі акти в єдину базу оцінки. Оцінка за новими правилами потрібна при отриманні доходу фізичними особами. При цьому доходом буде вважатися навіть обмін майна.